Petrol Ofisi İş Başvurusu ve Personel Alımı

Petrol Ofisi İş Başvurusu, kamu ve özel sektör kuruluşları ile nihai tüketicilerin gereksinimi için petrol ve petrol ürünleri satın almak, ithal etmek ve ülkenin tümünü kapsayacak şekilde stoklar oluşturup pazarlamasını yapmak amacıyla 1941 yılında, Ankara’da dokuz personelli bir kamu kuruluşu olarak faaliyete başladı. Simgesi ağzından alev çıkan dişi kurttur; bu simge Türk mitolojisinin temel figürlerinden olan dişi kurt Asena’ya dayanmaktadır.

Petrol Ofisi tarafından yayınlanan veya yayınlanması muhtemel iş ilanları içinde; şoför, mühendis, avukat, elektrik bakım teknisyeni, engelli analiz uzmanı, LPG satış koordinatörü, insan kaynakları destek uzmanı, üretim ve dolum operatörü, regülasyon uzmanı, pompacı gibi çok sayıda kadro ve pozisyon bulunmaktadır. İlanlarda ilköğretim mezunu, lise mezunu, ön lisans mezunu ve üniversite mezunu olan bay bayan, deneyimli deneyimsiz adayların iş başvurusu yapabilecekleri kadro ve pozisyonlar bulunmaktadır. Peki tüm bu iş ilanlarına nasıl ve nereden iş başvurusu yapılır?

Petrol Ofisi İş Başvurusu Nasıl, Nereden Yapılır?
Petrol Ofisi bünyesinde çalışma imkanı elde etmek isteyen vatandaşlarımız aşağıda vermiş olduğumuz iş başvuru formu vasıtası ile başvurularını gerçekleştirebilirler. Petrol Ofisi bünyesine alacak olduğu personelleri kariyer portalları üzerinden seçmektedir. Aşağıda vermiş olduğumuz bağlantı ile açık iş pozisyonları, işe alım süreci, başvuru şartları ve tarihleri gibi bilgilere ulaşabilirsiniz. Yapmış olduğunuz iş başvuruları daha sonra kurumun insan kaynakları departmanı tarafından detaylı olarak incelenmekte başvurusu olumlu bulunan adaylar iş görüşmesi için çağrılmaktadır. Bu yazımızda Petrol Ofisi iş ilanları ile işe alım süreci hakkında detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir